Polgármesterjelölt: Borsányi Gyula-Az utolsó ciklus kicsit rázós volt

borsanyi kep

 

Ha nyerne, akkor ez lenne az utolsó ciklusa. Falunkat 1998 óta  irányító Borsányi Gyula az elmúlt időszakot nehéznek értékelte, de érez elég erőt a folytatásra. Az esetleges kiszemelt utódról  nem árult el konkrétumokat.

Hogy telt a 2010-2014 közötti választási ciklus? Milyen fejlesztéseket sikerült megvalósítani?

Az utolsó négy évben újabb tömbházat építtettünk, elindult a komposztáló projektje, felújítottuk a kultúrházat. Elkészült a felszíni vizek elvezetéséről szóló tanulmány, ami alapján kidolgozzuk a vízelvezetés projektjét. Ez nagy horderejű beruházás, amit csak uniós forrásból tudunk megvalósítani, pályázni csak kész projekttel lehet. Gondolom, jövő évre elkészül a terv. Megvannak az új, 12 lakásos bérház tervei és elkezdődött az építkezés. A tömbház zárt területen lesz, 2015 szeptemberére elkészül. Terveink közt szerepel, a szociális otthon felújítása.

Nem minden megkezdett projektet sikerült lezárni az elmúlt négy évben. A komposztáló építése döcög, a Szociális Alappal pereskedik a falu.

A komposztáló tíz évet elvett az életemből. 2010-ben kétmillió euró támogatást kaptunk  a regionális komposztáló megépítésére a környezetvédelmi minisztériumtól. Egy hármas konzorcium nyerte meg a versenypályázatot és elkezdték az építkezést. 2012 márciusában kellett volna befejezni a komposztálót, de az egyik cég 2012 elején csődeljárást kezdeményezett maga ellen. Ez alapján felmondhattuk a minisztériummal kötött szerződést, le kellett állítani az építkezést. Az eredeti projekt egy része elkészült, majd új engedélyeket adtunk ki, elkészítettük a költségvetést a fennmaradó részre. Két éven keresztül rengeteget dolgoztunk a projekttel, fel kellett darabolnunk a projektet, hogy ne legyen megtámadható a közbeszerzési eljárás. A technológiára és az építkezésre is külön tervezetet készítettünk. A műszaki rész el van készítve, de nincs átadva, mivel a gépek paraméterei alapján készültek el az épületre vonatkozó tervek. Idén új versenypályázatot hirdettünk meg, a minisztérium engedélyezte a projekt meghosszabbítását, október 31-ig be kellett volna fejezni a komposztálót. Hiba csúszott az új közbeszerzési eljárásba. Mi egy héttel meghosszabbítottuk a versenypályázat lezárásának időpontját. Az a személy, aki intézte a közbeszerzést, erről nem tájékoztatta a Közbeszerzési Hivatalt. Ha egy ellenőrzés során rájönnek arra, hogy hibát vétett a közbeszerző, korrekciót kérhetnek tőlünk, akár a támogatás egész összegét visszakövetelhetik. Emiatt májusban új közbeszerzést írtunk ki egy másik közbeszerző által. Ezt augusztusban jóváhagyta a minisztérium, épül a komposztáló. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy módosítanunk kellett a 2010-es projektet. Az akkor aláírt szerződés még érvényes, most azonban új állapot alakult ki. Két szerződést kell aláírnunk, az egyik a komposztáló árára vonatkozik, a másik a projekt befejezési határidejének meghosszabbításról szól. Kevés uniós forrást hívott le az állam, ezért olyan rendeletet adtak ki, hogy azok, akik a célösszeg harminc százalékát kimerítik, fél évvel meghosszabbítják a projekt megvalósításának határidejét. Ez meg is történt, az új határidő a komposztáló megépítésére 2015. május 31.  Az elkövetkező hét hónap elég lesz arra, hogy befejezzük a komposztálót. Hetente ellenőrző napot tartunk. Megjegyzem, hogy az évek során a környezetvédelmi minisztériumnál már a negyedik projektmenedzser foglalkozik a peredi komposztálóval. A község főterének felújítása sem ment gördülékenyen. A több mint 300 000 eurós beruházás, szintén uniós alapokból készült. Egy garázscég nyerte meg a közbeszerzést, sok probléma volt a megvalósítással. A Szociális Alaptól kapott támogatásról a bíróság dönt. Első fokon elutasították az alap kérelmét, hogy az elnyert támogatásból 70 000 eurót visszaadjunk. Most Pozsonyban lesz tárgyalás. Abban az időszakban több ilyen projekt indult el, amik eszmei szerzője a minisztérium szerint az elszámolásnál többször felhasznált egy dokumentumot. A program összköltsége 160 000 euró. Elkezdtük a projekt megvalósítását, de később leállítottuk. Az alapnál azt mondták, hogy meríthetjük tovább a pénzt, de valószínű, hogy nem kaptuk volna meg az összeget. A projekt két éve áll. Az ügy lezárása évekig húzódhat.

Térjünk át a képviselő testületre, hogy értékeli a közös munkát?

A negyedik választási ciklust töltöm Pered polgármestereként. Megmondom őszintén, hogy az utolsó ciklus kicsit nehézkesebb volt. Ebben a ciklusban jóval bonyolultabb és komolyabb problémákkal kellett szembenéznünk, és ebből adódóan több konfliktushelyzet  alakult ki. Senki sem akarta, hogy a településnek gondjai legyenek.  A képviselők nem tudnak mindent aprólékosan, minden döntésnek megvan a miértje. Akadtak olyan helyzetek, amelyekben gyors döntésre volt szükség, késlekedés nélkül kellett lépni, ezeket a lépéseket a képviselőtestület utólagos jóváhagyásával kellett megtenni. Ebből is voltak nézeteltérések. Személy szerint úgy gondolom, és természetesen nem személyeskedve, hogy 2006-2010 között volt a legjobb képviselő-testület. A törzstestület ugyanaz most is leszámítva azt a négy képviselőt, akik 2010-ben kerültek a plénumba. A munka hevében néha előfordult, hogy hangos volt a döntéshozatal. A képviselő-testület mindig józanon döntött igyekezett közös nevezőre jutni. Nem jó, ha robotként szavazunk, a kívülállók azt hihetnék, hogy előre mindent megbeszélünk. Úgy gondolom, korrekt volt a polgármester és a képviselők közötti együttműködés. Lehetetlent soha nem kértem a képviselőktől, igyekeztem mindig a realitás talaján maradni. Bárcsak mindenhol ilyen jó összhangban működne az önkormányzat, mint itt, Pereden. Községünk helyzete mondhatni kiváltságos, nincsenek pénzügyi problémáink, a jó gazdálkodásnak köszönhetően nincs kölcsönünk. A testület előrelátó és nem akarja a községet adósságba hajtani. Csak a tömbházakat terheli kölcsön, azt viszont a lakók térítik. Csak akkor fogunk neki valaminek önerőből, ha van tartalék.

Néhány képviselő nem indul a novemberi választásokon. Milyen hatással lesz a testületre, ha megoszlanak az erőviszonyok?

A jelenlegi testületbe az MKP jelölte a képviselőket. Vannak függetlenek, de ők is az MKP színeiben indultak. Tizenegy jelölt közül mindegyikük bekerült a képviselő-testületbe. Érzésem szerint az idei választásokon más lesz a helyzet. Túlságosan sokrétű a választás lehetősége, ezért úgy gondolom, színesebb paletta fog kialakulni.

Meddig szeretne polgármester maradni? Igaz, hogy ön választaná ki az utódját?

Szeretném ezt a négy évet továbbvinni, utána megköszönöm a lakosok bizalmát. Szívügyemnek tartom a falu sorsát, ezért természetesen valaki olyat látnék szívesen, aki utánam továbbvinné a munkámat. A polgármesteri hivatást nem tanítják az iskolában, ezért amennyiben szükséges, örömmel segítenék az utódomnak.

A faluban vannak találgatások az utód személyéről, úgy értesültünk, hogy Mészáros Zsoltot nézte ki.

Ez a feltételezés meglepett. Korai ilyenről beszélni. Először újra el kell nyernem a választók bizalmát. Leszögezem, nincs kinézve ember és nem tárgyaltam senkivel. Erről nem tudok többet mondani.

Összesen négyen indulnak a polgármesteri székért, a legnagyobb meglepetés Nagy Richárd jelöltsége.

Nagyon meglepett Ricsi kezdeményezése, hogy hátat fordított az MKP-nak, de minden bizonnyal tudja, mit csinál. Sosem volt vele nézeteltérésem.

A korábbi választásokhoz hasonlóan most sem jött létre MKP-Híd koalíció az önkormányzati választásokon. Ennek mi az oka?

A Híd egyik vezetőjétől kaptunk felkérést, de valódi egyeztetések nem voltak. Kaptunk egy ajánlatot, de mi ezt nem fogadtuk el. Az a hír járta, hogy az MKP-nak nincs elég képviselő jelöltje. Az elnökség úgy vélte, hogy az MKP tud tizenegy jelöltet állítani, ha nem is mind párttag, de a független jelöltek egyetértenek a párt értékeivel. Pereden szóba sem került a Smer-MKP koalíció.

Négy ciklus után mivel szólítja meg a választóit?

Szeretném tovább folytatni azt a munkát, amit elkezdtünk. Megvannak a célkitűzéseink, a testületnek is van egy víziója. Ezek közt szerepel a felszíni vizek elvezetése, a közutak javítása, a járdák építése, az egyházak, a kultúra, a sport és a civil szervezetek  támogatása, a közbiztonság javítása a kamerarendszer bővítésével. Nem mondhatom, hogy jobban fogom csinálni, mint más jelöltek, de minden erőmmel azon leszek, hogy a képviselő-testület és a bizottságok működése a lakosokat szolgálja.

Az utóbbi négy év leggyakrabban ragozott témája Pered névhasználata volt.

Az Alkotmánybírósághoz fordultunk a névváltoztatásról szóló referendummal. Sokan rosszul értelmezték az alkotmánybíróság állítását, miszerint nem kompetens személy adta be a kérvényt. Ezt sokan úgy fogták fel, hogy nem a megfelelő személy adta be a kérvényt. A törvény nagyon összetett. Aki részt vett a népszavazáson, panasszal élhetett volna, hogy miért nincs figyelembe véve a lakosság akarata. A kérvényt én adtam be polgármesterként, az AB szerint a polgármester nem jogosult személy (oprávnená osoba). Nem tudom bebizonyítani, hogy szavaztam és igennel szavaztam. Bárki élt volna a panasszal, az AB ezzel érvelt volna. A szavazás inkognitóban működik, viszont az AB erre hivatkozik. A helyzet nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Kérelmünket a belügy és a kulturális minisztérium is elutasította, de továbbra is bízunk benne, hogy lesznek olyan feltételek, hogy tiszteletben tartják a lakosok döntését, mint a demokrácia legmagasabb formáját. Nem teszünk le a Pered elnevezésről.

  Készítette: S.É. (külső munkatárs)Kovács Zoltán

Egész nevén Kovács Zoltán. 1977-ben született, a nyitrai Mezőgazdasági Egyetemen tanult. Szabadidejében a pered.info-t szerkeszti.